• "Katyń … ocalić od zapomnienia"

• "Katyń … ocalić od zapomnienia",
        to program którego celem jest
        uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej,
        a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej,
        pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.

Nasza szkoła posadziła Dąb
        porucznikowi Stefanowi Ignatowskiemu.

Życiorys Stefana  Ignatowskiego

Stefan Jerzy Ignatowski syn Stefana i Genowefy, urodził się 22 października 1901 roku w miejscowości Załęże Duże w powiecie grójeckim. Mając zaledwie 16 lat wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, której celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jako członek POW w listopadzie 1918 roku brał udział w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich na terenie Warszawy. W czasie Pierwszej Wojny Światowej w 1920 roku walczył w szeregach 7 pułku artylerii polowej przeciwko Armii Czerwonej. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę i ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie oraz kurs podchorążych piechoty, po którym został mianowany podporucznikiem rezerwy i przydzielony został do 78 pułku piechoty tym samym czasie podjął prace w Banku Polskim pracując kolejno we Lwowie i w Warszawie. W 1930 roku ożenił się z Marią Opman z którą miał syna Bogdana, oraz dwie córki Hannę i Krystynę. Przeddzień wybuchu Drugiej Wojny Światowej zgłasza się do swojego pułku ,z którym udaje się na front wschodni. W pierwszych dniach wojny zostaje ranny i dostaje się do niewoli rosyjskiej i wraz z innymi polskimi oficerami ,w liczbie 3909 osób, został przewieziony do obozu dla jeńców wojennych w Starobielsku. W kwietniu 1940 roku wszyscy przebywający w obozie polscy oficerowie zostali rozstrzelani i pochowani w jednej wielkiej mogile w lesie pod Charkowem. W listopadzie 2007 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.

Tablica
                                                           pamiątkowa