• Zielona Szkoła

• O siódmej rano 11 października, trochę zaspani, ale pełni nadziei, uczniowie klasy VIII pod opieką wychowawcy Pana Dyrektora Tomasza Gajewskiego i Pani Katarzyny Koch, wyruszyli na zieloną szkołę, zorganizowaną przez GKRPA w Pniewach dla wszystkich uczniów klas ósmych z terenu naszej gminy. Wyjazd trwał 6 dni i był wypełniony wieloma atrakcjami. Bazą wypadową był Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju. Pierwszego dnia po zakwaterowaniu udaliśmy się do Centrum Polskiego Biatlonu na Jamrozowej Polanie. Mogliśmy przyglądać się trenującym tam zawodnikom, a przede wszystkim poznać zasady tej dyscypliny sportowej. Drugiego dnia odwiedziliśmy Dworek Fryderyka Chopina oraz Muzeum Papiernictwa, gdzie oprócz oglądania ekspozycji mogliśmy własnoręcznie wykonać papier czerpany ze znakiem wodnym. Spacerowaliśmy także po parku zdrojowym oraz udaliśmy się szlakiem górskim do Schroniska pod Muflonem. Kolejny dzień to Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka-jest to obiekt wojenny, budowany pod kryptonimem Riese w Górach Sowich przez III Rzeszę Niemiecką w latach 1943-45- oraz barokowa bazylika, kalwaria i ruchoma szopka w Wambierzycach. W czwartek wyruszyliśmy na górski szlak. Zdobyliśmy Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały. Piątek to zwiedzanie Kudowy Zdrój. Spacer po Parku Zdrojowym, degustacja wód leczniczych, chwila zadumy nad przemijaniem w Kaplicy Czaszek w Czermnej. Następnie pobyt w skansenie- Szlak Ginących Zawodów, gdzie poznaliśmy tajniki pracy kowala, garncarza i piekarza. Na terenie skansenu odbyły się także zawody sportowe, które zwyciężyła drużyna z  naszej szkoły! Na koniec tego dnia odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. W sobotę w drodze powrotnej zwiedziliśmy zamek w Mosznej. Tegoroczną zieloną szkołę z pewnością można zaliczyć do udanych. Wspaniała atmosfera panująca wśród uczestników i radość ze wspólnie spędzonych chwil na długo zostanie w pamięci.